Aklınıza takılan bir soru mu var ya da acil bizimle iletişime mi geçmeniz gerekiyor?

Mesai saatlerimizde sabit hattımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, mesai saatleri dışında Instagram veya Facebook üzerinden iletişime geçmeniz durumunda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.
Pzt - Cts : 09:30 - 19:00 Pazar: KAPALI
Mesai Saatlerinde
Sormak istediğiniz bir soru mu var?
Title Image

İzin verin, derinizi kendi hücreleriniz onarsın

İzin verin, derinizi kendi hücreleriniz onarsın

Kuşkusuz tıbbi kozmetikler uzun ve zahmetli çalışmaların sonucunda ortaya çıkıyor ve faydalı etkileri yadsınamaz. Ancak sihirli sözcük “doğal olan”dır. İşte bu noktada anti-aging çalışmalarında da doğal olanın bizzat kendi vücudumuzda var olduğu anlaşıldı.

Mucize kan pulcukları trombositlerimiz

Onlarda var olan büyüme faktörlerini ayrıştırmaya dayanan bir yöntem olan PRP(Platelet-Rich Plasma), yani “trombositten zengin plazma” uygulaması başka bir yöntemin sağlayamayacağı kadar doğal ve etkin bir anti-aging sunuyor.

Trombositlerimiz doku hasarını takiben yara iyileşmesi ve hemostazda birinci derecede rol oynayan kan pulcuklarımızdır. Travmadan hemen sonra fibrinojeni aktive edip pıhtı oluşturarak kanamayı durdururlar. Yara iyileşmesini takip eden süreçte de önemli rol oynamaya devam ederler. Bu etkiler trombositlerden salınan 30’dan fazla büyüme faktörü denen aktif maddelere bağlıdır. Doğal süreçte yara iyileşmesinde trombositlerin oluşturduğu bu etkiyi deneysel olarak çok daha güçlendirilmiş olarak elde etmek mümkündür. Zira PRP ile elde ettiğimiz plazmada 3-5 kat daha fazla trombosit bulunur. Yoğunlaştırılmış trombosit çözeltisinin kalsiyum ile aktivasyonu trombositlerin granüllerinden çok sayıda büyüme faktörlerinin açığa çıkmasını sağlar. Açığa çıkan biyolojik aktif maddelerin başlıca etkileri:

• hücre çoğalması ve farklılaşması,
• hücreler arası madde oluşumu,
• kollajen sentezi,
• yeni damar yapılarının oluşturulması,
• gerekli proteinlerin üretimi
gibi temel biyolojik süreçleri başlatmak ve sürdürmektir.

PRP’nin saklama süresi 8 saat iken aktivasyonu sonrası uygulama için maksimum süre 2 saattir. Ne kadar erken uygulama yapılırsa büyüme faktörlerinden o kadar çok faydalanılmış olur. Uygulama;

• doğrudan yara yerine sürme,
• yara içine enjekte etme,
• dolgu maddeleri ile birlikte kullanım
gibi yöntemlerle yapılır.

PRP’nin üstünlüğü nedir?

PRP otolog bir ürün olduğu için yani kişinin kendi vücudundan elde edildiği için enfeksiyon bulaşması, alerji gelişmesi gibi riskler yoktur.

PRP hangi hastalıklarda kullanılır?

Dermatolojide bu yöntem
• kırışıklıkların tedavisinde,
• kronik ülserlerde,
• yanıklarda,
• zayıflamış kıl köklerinin güçlendirilmesinde
tedavi amaçlı kullanılır.

Kırışık tedavisinde PRP tek başına, mezoterapi ya da dolgu enjeksiyonu gibi uygulanabilir. Ancak deride minimal hasar oluşturarak iyileşme sürecini tetikleyen diğer anti-aging uygulamaları ile kombine edilmesi önerilir. Böylece hem PRP’nin hem fraksiyonel lazerlerin oluşturduğu sinerjik etki ile daha mükemmel sonuçlar elde edilir.

PRP nasıl uygulanır?

Kol toplar damarından alınan 2-3 tüp (30 cc) kan hassas teknik işlemlerden geçirilir. Elde edilen 5 cc’ lik trombositten zengin plazma işlem yapılacak bölgeye insüllin enjektörleriyle mezoterapide olduğu gibi enjekte edilir. Arkasından fraksiyonel lazer veya dermaroller ile cilt taranır. Daha sonra kalan PRP cilt üzerine maske gibi sürülür. İstenilen bölgelere dolgu tarzında uygulama yapılabilir. İşlem süresi yaklaşık 45 dakikadır. İşlem sırasında ağrı ve acı duyulmaması için lokal soğutma ve uyuşturucu kremler kullanılır. İşlem sonrası Bepanthen gibi kremlerle cilt nemlendirilir.

Uygulama günlük hayatı etkilemez. İki veya 3 gün içerisinde iyileşme tamamlanır. İşlemin 3 hafta aralıklarla 3 kez tekrarı gerekir.

PRP tedavisi bugün tıpta dermatolojik hastalıklarında yanı sıra kardiyovasküler tedavide, ortopedik hastalıklarda, göz hastalıklarında, nörolojik hastalıklarda ve diş hekimliğinde uygulama alanı bulmakta ve ümit verici gözükmektedir.

Uzm. Dr. Gülgün Zengin
Dermatoloji Uzmanı