Aklınıza takılan bir soru mu var ya da acil bizimle iletişime mi geçmeniz gerekiyor?

Mesai saatlerimizde sabit hattımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, mesai saatleri dışında Instagram veya Facebook üzerinden iletişime geçmeniz durumunda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.
Pzt - Cts : 09:30 - 19:00 Pazar: KAPALI
Mesai Saatlerinde
Sormak istediğiniz bir soru mu var?
Title Image

Güneş koruyucular

Güneş koruyucular

Güneş koruyucu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Güneş koruyucular gün ışığının deriye ulaşmasını önleyen ve zararlarını en aza indiren yerel ilaçlardır. Işınları emerek, yansıtarak ve dağıtarak etki gösterirler. Güneş koruyucusu hem UVA, hem UVB’ye karşı koruyor mu? Koruma faktörü kaç? Tere, suya dayanıklı mı ve cilt tipine uygun mu? Dikkat edilmesi gereken en önemli konular bunlardır.

Güneş koruyucuların üzerindeki faktör değeri neyi göstermektedir?

Faktör değeri güneşe karşı direncin kaç kat arttığını gösterir. Korunan derideki minimum eritem dozunun korunmasız derideki minimum eritem dozuna bölünmesi ile elde edilir. Yani, herhangi bir koruyucu olmadan, 10 dakika içerisinde cildiniz kızarıyorsa, faktör 30’lu bir koruyucu sürdüğünüzde, bu süre 30 kat uzuyor demektir.

Koruyucu kullanıyorsam güneşte güvenle dolaşabilir miyim?

Koruyucuların %100 koruduğunu düşünmek doğru olmaz. Biz yine, güneş gözlüğümüzü, şapkamızı yanımızdan ayırmayalım. Hatta güneşe hassas bir cilde sahipsek, uzun kollu giysileri tercih etmeli, saat 10:00-15:00 arası, dışarıda fazla dolaşmamalıyız.

Güneş koruyucularının zararlı etkileri var mı?

Kontakt dermatit, akne benzeri döküntülere yol açabilirler. Kaşıntı, kızarıklık, pullanma gibi şikayetlere yol açıyorsa kullanımı bırakılmalıdır.