Aklınıza takılan bir soru mu var ya da acil bizimle iletişime mi geçmeniz gerekiyor?

Mesai saatlerimizde sabit hattımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, mesai saatleri dışında Instagram veya Facebook üzerinden iletişime geçmeniz durumunda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.
Pzt - Cts : 09:30 - 19:00 Pazar: KAPALI
Mesai Saatlerinde
Sormak istediğiniz bir soru mu var?
Title Image

Siğil nasıl bir hastalıktır?

Siğil nasıl bir hastalıktır?

Siğiller çok yaygın görülen, halk arasında iyi bilinen bulaşıcı hastalıklardır. Hastalığa HPV adı ile bilinen bir virüs sebep olur (HPV insan papilloma virüs ailesi 100 den farklı tipi olan dna virüs ailesinin genel adı). Bu virüslerin yaptığı hastalıklar etkenin yerleştiği yere göre farklı klinik tipler oluşturur.T edavisi kolay olmasına karşın bazı kişilerde sık nüksler oluşturarak moral ve motivasyon bozukluğuna yol açarlar.

Genital siğiller niçin önemlidir?

Siğillerin klinik tipleri arasında asıl önemli olan genital bölgede yerleşenlerdir. Genital siğiller ençok HPV 6,11,16,18ile oluşur. HPV16 ve HPV18 kanser oluşturma potansiyeli olan tipleridir. Zira kadınlarda servikal kanserlerin %99 unda onkojenik HPV enfeksiyonlarırol oynar. Genital bölgesinde siğili olan ya da eşi genital siğil tanısı alan bayanların mutlaka jinekolojik muayene olmaları servikal smear yaptırmaları önerilir. Kadınlarda en sık görülen kanser türü servikal kanserler olup erken tanı önemlidir.

Bütün dünyada HPV ye karşı aşılamanın rutine girmesi ile bütün bu risklerin azalması ümit edilmektedir.

Siğil nasıl bulaşır?

Virüs hastalıklı kişi ile direk temas sonucu veya virüs bulaşmış eşyalarla geçer. Virüsü aldıktan sonra hastalık oluşma süreci yani kuluçka dönemi 1 hafta ila 1 yıl arasında değişir. Bulaşmayı kolaylaştıran bazı etkenler vardır. Eğer derinin bütünlüğünün bozulduğu küçük sıyrıklar berelenmeler varsa virüs buralardan kolayca derinin içine nüfus edebilir. Yine çok sık el yıkamaya bağlı deri masere olmuşsa virüs kolayca epitele geçer. Bu nedenle kasap balıkçı garson gibi meslek gruplarında daha sık görülür.

Bir diğer bulaşma yolu çıplak ayakla gezilen mekanlardır. Havuz, sauna, dans ve spor salonu gibi yerlerde yapılan aktiviteler sırasında bulaşma olabilir.

Genital bölgede yerleşenler ise cinsel yolla bulaşır. Genital bölgede siğili olan kişilerin bunu eşlerine bulaştırabileceklerini düşünerek sorumlu davranmaları beklenir.
O halde genel mekanlarda çıplak ayakla dolaşmayacağız, başkalarına ait kişisel eşyaları kullanmayacağız, cinsel partnerimiz konusunda titiz olacağız (prezervatif kullanmayı tercih edebiliriz).