Akne rozasea (gülleme hastalığı) nedir?

Akne rozasea (gülleme hastalığı) mevsim değişimlerinde alevlenir. Halk arasında gülleme denilen akne rozasea otuzlu yaşlarda açık tenli renkli gözlü bayanlarda sık görülen bir hastalıktır. Pek çok tetikleyici ajan vardır ve hastalığın kötüye gitmesine sebep olurlar. Sıcak-soğuk havalar, güneşte kalmak rüzgar, nem, hastanın cildini kötü etkiler. Ayrıca alkol, acı baharat, sıcak içecekler, çay ve kahveden uzak durulmalıdır. Bu hastaların cildleri aşırı tepki vermeye yatkındır. Genellikle kozmetiklere karşı intolerans vardır. Aynı zamanda derileri kuru ve kabuklanmaya meyilli olduğundan nemlendirici kullanmak durumundadırlar ve uygun ürün seçmede zorluk yaşarlar. Aşırı egzersiz,stresli yasam koşulları kötüye gidişten sorumlu diğer faktörlerdir.

468 ad

16 Yorum

 1. gülçin

  iyi akşamlar hocam ben 15 yaşındayım ve gerçekten çok stresli bi insanım yanaklarımda yani burnumdan itibaren normal zamanlarda çok hafif fakat sıcak veya soğuk bir ortama girdiğim çok fazla kızarıklık gösteren bi yanaklarım var dermatoloji uzmanım bana genetik dedi evet benim anneanneminde aynı şekilde gülünce utanınca heyaca yapınca yanakları kızarıdı fakat bu geceleri olan şey daha farklı gibime geliyor size twitter adersinizden ulaştım ve bu sayfayı buldum yani rozasea hastalığına yakalanmaktan korkuyorum yanaklarım kıpkırmızı olmuyor pembeleşiyor ve batma yanma hissi oluşuyor sizce rozasea mıyım eğer öyleysem ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olusanız çok sevinirim doktor hanım şimdiden çok teşekkür ederim iyi akşamlar.

 2. Gülçin hanım,

  Bahsettiğiniz durum biraz yapısal birşey. Ancak hafifletmeye yönelik bazı tıbbi kozmetikler mevcut. Onlardan kullanabilirsiniz. Böyle bir rahatsızlığınızın olması illa ki sizin akne rozasea olacağınızı göstermez. Ama yine de güneşten korunmalısınız, acılı yememelisiniz.

  Saygılar,
  Uzm. Dr. Gülgün Zengin

 3. ismail

  hocam ben göğüs üstü ve omuz bölgelerini epilasyon yaptırmak istiyorum. tahminen kaç seansta biter ve ücreti ne kadar olur?

 4. Merhaba İsmail bey,

  Seans sayısı kıl yapısı ve ten rengi ile de ilgili olduğundan net bir sayı vermek doğru olmaz. Merkezimize uğrarsanız daha ayrıntılı konuşabiliriz.

  Saygılar,
  Uz. Dr. Gülgün ZENGİN
  Cilt Hastalıkları ve Lazer Tedavileri
  Telefon
  +90 (332) 321 44 44

 5. Hocam ben alt bacağıma lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. tüylerim kalın siyah ve sık, tenim beyaz. fakat daha önce ağda epilatör vs yöntemlerde çok kıl batması oldu ve bunları sıktığım için bacağımda çok leke kaldı. lazer yapılmasına engel olur mu, lazer lekeleri arttırır mı. Lazer yapılamazsa iğneli epilasyon yapılabilir mi, siz merkezinizde iğneli epilasyon uygulaması yapıyor musunuz? Saygılarımla..

 6. Merve hanım, bizim için ideal hasta profilini oluşturuyorsunuz. Beyaz ten siyah kalın kıllarda çok kısa sürede cevap alınıyor, hatta ikinci seansta bile büyük oranda azalma görülüyor. Ayrıca lazer kıl batmaları içinde kesin çözüm sağlıyor. Beyaz tenli olduğunuz içinde leke kalma riski yok. Seanslara iki, iki buçuk ay ara ile geliyorsunuz. Lazere engel bir durum olacağını sanmıyorum, gelirseniz ayrıntılı konuşuruz.

  Saygılar,
  Uz. Dr. Gülgün ZENGİN
  Tel: +90 (332) 321 44 44

 7. merhaba
  Yüzümdeki lekeler için eylül ayında lazer tedaviye başlayacağım. o zamana kadar akşamları expigment %2 isimli kremi kullansam yaz mevsimden dolayı zararı olur mu acaba ? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

 8. Merhaba,

  Evde expigment kullanımı lekelerin tedavisine katkı sağlar, ancak sadece gece kullanalım, sabah cildimizi temizleyelim.

  Saygılar,
  Uz. Dr. Gülgün ZENGİN
  Tel: +90 (332) 321 44 44