Aklınıza takılan bir soru mu var ya da acil bizimle iletişime mi geçmeniz gerekiyor?

Mesai saatlerimizde sabit hattımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, mesai saatleri dışında Instagram veya Facebook üzerinden iletişime geçmeniz durumunda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.
Pzt - Cts : 09:30 - 19:00 Pazar: KAPALI
Mesai Saatlerinde
Sormak istediğiniz bir soru mu var?
Title Image

SOLAR LENTİGO (GÜNEŞ LEKESİ, YAŞLILIK LEKESİ)

SOLAR LENTİGO (GÜNEŞ LEKESİ, YAŞLILIK LEKESİ)

Halk arasında güneş lekesi veya yaşlılık lekesi olarak bilinir. Açık tenli, uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde ortaya çıkar. Gençliğinde açık havada uzun saatler boyunca çalışan çiftçiler, denizciler, inşaat işçileri gibi meslek grupları risk altındadır. Adı yaşlılık lekesi olmasına karşın gençlerde de oluşabilir. Özellikle yazları kontrolsüz bir şekilde yapılan güneş banyoları sonrası gelişen güneş yanıkları iyileşirken bu tür leke oluşturarak iyileşir. Açık tenli, sarışın, cildi kolay lekelenen kişiler kendilerini korumasız bir şekilde uzun süreli güneşe maruz bırakmamalıdır.

Yaşlılık lekeleri en çok güneş gören yerlerimiz olan el sırtı, alın, önkol, omuz, sırt, boyun V’si gibi alanlarda oluşur. Kahverengi yuvarlak , oval, 0.5-1cm çaplı lekeler seklindedirler
Yaşlılık lekeleri sadece estetik açıdan sorun oluşturur, kanserleşme riskleri yoktur.

TEDAVİ: Tedavi için en iyi seçenek lazerle soldurmadır. Krioterapi, fotolazer, piğment açıcı ilaçlar diğer tedavi seçenekleridir. Ayrıca güneşten korunma önerilir. Güneş korunması giysiler ve güneş koruyucu kremlerle yapılmalıdır. Lazerle soldurma işlemi ayda bir kez olmak üzere 1-3 seans yapılır.

ÇİLLER
Genellikle üç yaş civarında ortaya çıkar. İrsidir(otozomal dominant geçiş gösterir). Yazın koyulaşırken kışın renkleri solar. Sarışın, açık tenli ve kızıllarda burun yanaklar ve ön kolda oluşur. Sadece estetik problem oluştururlar. Çillerinden kurtulmak isteyenler için tedavi seçenekleri lazer, kimyasal peeling, leke açıcı kremler sayılabilir.

LENTİGO SİMPLEKS
Kahverengi keskin sınırlı, birkaç mm çapında lekelerdir. Doğumda var olabileceği gibi sonradan da oluşur. Oluşumunda güneşin etkisi yoktur. Vücudun her yerinde olabilir. Çoğunluğu sabit kalırken bazıları kendiliğinden kaybolur. Tedavi estetik kaygılarla yapılır. Lazer tedavisi ile başarılı sonuçlar alınır.

GEBELİK LEKELERİ
Sebepleri arasında gebelikte bulunduğundan gebelik lekesi olarak bilinir. En sık bayanlarda gebelik döneminde olmakla beraber erkeklerde de oluşabilir. Özellikle esmer tenli kişilerde daha fazla görülür. Genetik bir yatkınlıkta söz konusudur. Ayrıca östrojen-progesteron tedavileri, kozmetikler, ışık duyarlılığı oluşturan ilaçlar(tetrasiklin gibi),ultraviyole diğer sebeplerdir. Yüzün güneş gören yerlerinde simetrik olarak yerleşir.

TEDAVİ: Hasta ilaç kullanıyorsa kesmek gerekir. Mutlaka uygun bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. Kimyasal peeling 10 -12 seans yapıldığında yararlı olur. Dermaroller uygulamaları 5-6 seansta iyi sonuç verebilir. Ayrıca hastanın leke açıcı kremleri evde 2-3 ay kullanması tedaviden daha hızlı sonuç alınmasını sağlar.

8 Comments
 • merhaba benim eşimin yüzünde güneş lekeleri oluştu ve herangi bir tedavi uygulamadık güneş kremi kullanmaya başladık ama ben lazer tedavisi ile geçtigini duydum yanlız tedavide herangi bir olumsuzluk oluyormu bunu öğrenebilirmiyiz

  09 Temmuz 2012 10:07
 • kardeşimin yanagında kahverengi leke ve tüylenme var nakiboglu hastanesinde erbiyum lazer uygulancak dediler sizde mevcutmudur ve ücretlendirme ne kadardır

  08 Ekim 2012 19:10
 • Ebru

  Gülgün hanım merhaba,
  benim de özellikle gebelikler sonrasında el sırtlarımda küçük çaplı, hiperpigmente lekeler oluştu. Lazer tedavisi sizn merkezinizde uygulanıyor mu, bunlar için de birkaç kür yeterli midir?
  Teşekkürler

  16 Kasım 2012 16:11
 • Kezban

  Mrh Gülgün hanım,
  benim yüzümde güneş lekesi ve hamilelikten kalma lekeler var 3aydır leke kremi kullanıyorum ancak lekeler pek açılmadı.Bu mevsimde leke tedavisi uygulanabilir mi? bir sene daha beklemek zorunda mıyım…teşekkürler

  15 Mart 2013 17:03

Sorry, the comment form is closed at this time.