Aklınıza takılan bir soru mu var ya da acil bizimle iletişime mi geçmeniz gerekiyor?

Mesai saatlerimizde sabit hattımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, mesai saatleri dışında Instagram veya Facebook üzerinden iletişime geçmeniz durumunda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.
Pzt - Cts : 09:30 - 19:00 Pazar: KAPALI
Mesai Saatlerinde
Sormak istediğiniz bir soru mu var?
Title Image

Deri Hemanjiomları

Deri Hemanjiomları

Yeni doğan bebeğinizin derisinde kırmızı renkli kabartılar mı var? Bunlar muhtemelen deri hemanjiomudur. Bu durum damarlarla ilgili bir anomalliktir ve yeni doğan her yüz bebekten 2 ila 3’ünde görülür. Kız bebeklerde erkek bebeklere göre 3-4 kat fazla rastlanır. En sık baş ve boyun bölgesinde yerleşirler. Bir kısmı doğumda belirginken bir kısmı da doğumu takip eden bir ay içinde ortaya çıkarlar.

Çocuk büyüdükçe bu kırmızı renkli kabartıların hacminin de büyümesi aileyi telaşlandırır. Bu büyüme süreci genellikle 6-12 ay sürer. Daha sonra gerileme dönemine girerler ve hacimleri her yıl % 10’u oranında küçülerek kaybolurlar. Bu şekilde kendiliğinden iyileşen hemanjiomların oranı % 60 civarındadır.

Genellikle, hayatı tehdit edici bir durum söz konusu değilse hemanjiomların kendiliğinden küçülüp kaybolmalarını beklemek uygundur. Tıbbi tedaviyi gerektirecek bir durum varsa steroid tedavisi, kemoterapi, cerrahi tedavi, lazer tedavileri, sklerozan tedaviler hastanın durumuna uygun olacak şekilde planlanır. Genellikle cildiye, plastik cerrahi, göz ve KBB hekimlerinin işbirliği gerekir.