Aklınıza takılan bir soru mu var ya da acil bizimle iletişime mi geçmeniz gerekiyor?

Mesai saatlerimizde sabit hattımızdan bize ulaşabileceğiniz gibi, mesai saatleri dışında Instagram veya Facebook üzerinden iletişime geçmeniz durumunda sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz.
Pzt - Cts : 09:30 - 19:00 Pazar: KAPALI
Mesai Saatlerinde
Sormak istediğiniz bir soru mu var?
Title Image

Roaccutane korkulacak bir ilaç mı?

Roaccutane korkulacak bir ilaç mı?

Piyasada Roaccutane (Zoretanin, Aknegen vb.) olarak bilinen ilaç, isotretinoin adlı etken maddeyi içerir. Bu ilaç birinci kuşak retinoid sınıfına giren, retinolün sentetik türevidir. Yani bir tür sentetik A vitaminidir ve akne tedavisinde devrim yaratan son derecen etkili bir ilaçtır. Halk arasında abartıldığı gibi çok fazla yan etkisi olan bir ilaçolmadığı gibi, son derece başarılı bir ilaçtır.

İlacın yan etkisi var mı?

Tedaviye başlamadan önce, serum lipidleri ve karaciğer enzim profilini içeren laboratuar testleri istenir. Bu testler hekimin uygun gördüğü aralıklarla tekrarlanır. Tedavi sırasında serum lipidleri ve karaciğer enzimleri nadiren yükselebilir, genellikle tedaviyi kesmeyi gerektirecek kadar yükselmez.

İlaç ne kadınlarda ne de erkeklerde kesinlikle kısırlığa yol açmaz.

İlacı herkes kullanabilir mi?

Diyabet, obezite, epilepsi, serum yağlarında yükseklik, depresyon, bağırsak hastalıkları ve nörolojik hastalıklarda dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca doğurgan yaşta, hamile kalma riski olan bayan hastalarda kullanılmaz. Bayanlarda ilacı kestikten iki ay sonra gebelikte risk yoktur.